Ján Košturiak
Spoluzakladatel IPA Slovakia a Podnikatelské univerzity v Žilině. V r. 1990 začal pracovat jako konzultant pro průmyslové podniky. V r. 1995 založil Institut průmyslového inženýrství v Žilině, který v r. 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart ve společnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Během své profesionální kariéry pracoval jako konzultant pro mnoho firem (např. Volkswagen, Sauer Danfoss, Leoni, AESOP, Daimler Chrysler, Leoni, Visteon, Hella, Elcom, Atrea, SHP Group, Fosfa, OMS, Linet, Bonatrans, Škoda Auto, ÖBB, Siemens, Mondi/Neusiedler, Ahorn, Borcad, atd.). V r. 2021 založil a rozvíjí síť INOVATO, kde zkoumá nové trendy a technologie v byznysu, propojuje podnikatele a hledá s nimi inovace a nové podnikatelské modely. Žije ve Varínu na Slovensku a Měrůtkách na Moravě, věnuje se horské turistice a cyklistice. V současnosti věnuje spoustu energie rozvoji podnikání ve školách a mezi mládeží a výstavbě Nemocnice chudobných v OZ Dobrý Pastier Kláštor pod Znievom.
Artur Gevorkyan
Artur Gevorkyan, vojenský letecký inženýr, zakladatel a předseda představenstva firmy GEVORKYAN, a.s., která patří mezi nejinovativnější společnosti v oboru práškové metalurgie. V roce 1991 založil první soukromý závod na Ukrajině na ploše pouhých 4m2. Po 5 letech, v době, kdy jeho firma ovládla domácí trh, ale nenašel příležitosti pro globální rozšíření, se rozhodnul pro nový začátek v Evropě. V roce 1996 na Slovensku v Banskej Bystrici, pronajal 30m2 bývalých šaten v areálu krachujícího podniku. Tím položil základy dnes světoznámé firmy, která ročně roste v desítkách procent. Jeho příběh je důkazem, že adaptace v byznysu je klíčová, kvalita buduje důvěru a férové jednání se vždy vrátí, proto je v logu firmy bumerang. Dává šanci talentům, obdivuje „makače“. Baťovy principy skloubil s radikální transparentností.
Josef Hynek
Vysokoškolský učitel a manažer, který již téměř třicet let buduje a vede úspěšné týmy. Po absolvování pražského matfyzu a britské University of Hull spojil většinu svého profesního života s Univerzitou Hradec Králové, kde pomáhal zakládat Fakultu informatiky a managementu. Opakovaně fakultu vedl jako její děkan a dvě volební období vykonával funkci rektora Univerzity Hradec Králové. V roce 2008 byl jednou ze čtyř osobností světa oceněných společností Microsoft jako „Featured Hero“ v rámci projektu „Heroes Happen Here“. V roce 2011 se stal finalistou soutěže „Manažer roku“. V roce 2023 spolu s Tomášem Studeníkem napsali knížku Umění neúspěchu, jejímž cílem je zbavit Čechy strachu ze selhání a pomoci jim nejrůznější průšvihy lépe zvládat. Vede vzdělávací akce na téma „Umění neúspěchu“, s mottem: „omyl, průšvih, selhání je úplně normální“.
Eliška Kozubíková
Eliška Kozubíková vystudovala veřejnou ekonomii na Fakultě ekonomické Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde získala i doktorát. Jejím celoživotním výzkumným tématem je udržitelný rozvoj a jeho aplikace do praktického života organizací i jedinců. Aktuálně působí na Ústavu financí a účetnictví Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde se ve výuce věnuje problematice veřejné ekonomie a ve výzkumu primárně tématu udržitelného rozvoje. Absolvovala odborné stáže v zahraničí (Švýcarsko, Estonsko, Portugalsko, USA a další). Je rovněž konzultantkou poradenské společnosti esgrovia pro oblast ESG. Její další profesí je horská průvodkyně a instruktorka lezení, kde ráda propojuje principy udržitelnosti s pohybem a pobytem v přírodě. Elišku ale potkáte i v ulicích Zlína, kde pro město Zlín provází zájemce baťovskou architekturou.
Stanislav Martinec
Majitel a jednatel KOMA MODULAR, propagátor modulární výstavby a vizionář. V roce 1992 založil firmu KOMA MODULAR zaměřenou nejprve na kontejnerovou, později na modulární výstavbu. Firmu vybudoval na pilířích jako je kvalita a inovace. Díky tomu neustále posouvá hranice modularity a společně s firmou KOMA má za sebou komplikované projekty výstavby jako je přibližně 100 školských zařízení, architektonicky oceněný EXPO pavilon v Miláně 2015, první modulární nemocniční pavilon a nyní dodávka modulárních letišť v Senegalu. Řadí se tak mezi přední české výrobce modulárních staveb. Je příznivcem Tomáše Bati, kterým se dodnes inspiruje. Ve firmě zavedl tzv. Všeobecnou KOMA školu, kterou absolvuje každý zaměstnanec firmy. Cílem je představit firemní poslání, vize a hodnoty, průběh zakázky firmou a vnější i vnitřní zákazníky firmy. Tímto se spoluvytváří firemní KOMA kultura a sounáležitost jednotlivých pracovníků s firmou.
Lucie Tomancová
Odborná asistentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Na Fakultě managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně působí již od roku 2007. Věnuje se výzkumu v oblasti ESG, sdílení znalostí, etiky a společenské odpovědnosti. Její prioritou je pracovat na smysluplných projektech, které přináší skutečné změny a pozitivně ovlivňují životy lidí a okolí. Má zkušenosti s vedením týmů, organizováním konferencí, kurzů a charitativních akcí. Intenzivně spolupracuje se ziskovým i neziskovým sektorem. Spolupracuje s podnikatelskou praxí v rámci podnikového vzdělávání, podílela se na tvorbě Koncepce rodinné a seniorské politiky pro období 2020 – 2022. Reference např. NBÚ, Ministerstvo zdravotnictví, Slovácké strojírny a.s., esgrovia s.r.o. a další. Držitelka Ceny rektora za rok 2021 za přínos k rozvoji kvality studijních programů fakulty a jejich propojení s praxí.
Jana Matošková
Jako kouč, lektor a vysokoškolský pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně inspiruje a podporuje v oblasti osobního a profesního rozvoje. Pomáhá lidem získat kontrolu nad jejich životy a rozvíjí jejich odborné znalosti týkající se práce s lidmi. Provází je na cestě růstu, objevování nevyužitého potenciálu a získávání nových pohledů na sebe sama, na druhé a na způsoby vedení. Tímto způsobem přispívá k zvyšování produktivity, rozvoji lepších vztahů, podněcuje inovace a umožňuje lidem přinášet vyšší přidanou hodnotu nejen organizacím, pro které pracují, ale i sobě samým. Ve volném čase má ráda toulky přírodou a četbu.
Ľubomír Švec
Ľubomír Švec je absolventem Strojnické fakulty STU v Bratislavě. Začínal jako konstruktér v bývalé Tesle. V současnosti má za sebou více než 31 let zkušeností ve strojírenském průmyslu, je zakladatelem a jednatelem skupiny výrobních strojírenských firem tvořících ŠVEC GROUP, inovátorem a úspěšným podnikatelem. Jeho společnost se zaměřuje především na poskytování služeb a výrobků pro různá průmyslová odvětví a hlavní činností jsou výroba zakázkových řešení od malých plechových součástek až po složité celky svařenců a sestav. ŠVEC GROUP je známá kvalitou dodávaných služeb a svou vizí neustálého zlepšování a inovací, čímž se společnost stala konkurenceschopnou i na globálním trhu. V roce 2023 se zařadil mezi TOP 5 finalistů EY Podnikatel roku na Slovensku. Kromě byznysu se také aktivně věnuje podpoře sportu zejména u svých zaměstnanců a v regionu, jakož i různým sociálním projektům.
Vlado Zlatoš
Inovátor a tvůrce kultury pohybu i zdraví na Slovensku narozen v roce 1981. Patří mezi přední experty v oblasti optimálního stravování, funkční kondice či udržitelné životosprávy. Za svou kariéru se věnoval stovkám klientů, desítkám olympioniků ale i extrémně obézním lidem. Mezi jeho nejzajímavější projekty patří tělocvičny SKILL LAB, vysokokapacitní cvičiště MOVO park, projekt židle NESEDA, digitální antropometrie SOMATON, komplexní systém pro sběr zdravotních dat eHealth a mnohé další. Napsal stovky odborných článků i podcastů, je ženatý a má jednu dceru. Jeho životní motto zní: Být lepší verzí SEBE už dávno NESTAČÍ. Mimořádně DÁVEJ. Tvoř DOBRO. Objevuj PRAVDU. Zmírňuj UTRPENÍ.
Zdeněk Pokluda
Narozen ve Zlíně, vystudoval obory historie-filosofie na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, absolvoval odbornou archivní stáž v Národním archivu v Paříži. Pracoval jako archivář ve Státním okresním archivu v Mikulově, historik v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně. Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně působil v letech 2008-2023 jako externista v Informačním centru Baťa. Od roku 1987 externě vyučuje na Fakultě managementu a ekonomiky téže univerzity. Kromě jiných témat se zabývá hospodářskými dějinami 19.-20. století, specializuje se na vývoj a působení firmy Baťa. Kromě samostatných knižních publikací (mj. Baťa v kostce, 2014, Člověk a práce – z ekonomických principů a vizí Tomáše Bati) je spoluautorem obsáhlého přehledu Baťa na všech kontinentech – Bata Across Continents.
Libor Vilím
Libor Vilím 1965, trenér trenérů, certifikovaný kouč a průvodce svobodněji myslící profesionálů se zaměřením na smysluplný růst výsledků, důvěry i osobní síly.
Libor začal v devadesátkách obchodem. Za pět let už se 150 spolupracovníky. Hybnou silou růstu obchodní sítě bylo trénovaní, kterému se od roku 1996 věnuje naplno. Nejvíce pro velké obchodní instituce, kde spoluvytváří štíhlé a udržitelné rozvojové programy, které se dokáží zabydlet i na desetiletí. S interními trenéry dává dohromady esenční obsahy A4 a realizuje zážitkové formy jejich rozvoje. Díky pěti koučovacím výcvikům vše spojují různé formy koučování umožňující hlubší vlastní i systémový rozvoj.
Baví koučováním a učení se tělem. Jako kouč čerpá z certifikovaných výcviků: GROW, TASC, Inner Game, Coaching Constellations a Ego and Soul Coaching. Rád své klienty provází cestou prožitků a pozornosti, aby nacházeli svou vlastní pravdu a docházeli k vědomému rozhodnutí.
Od roku 2018 se věnuje budoucnost organizací, sebe řízení, sebe zpětnou vazbu, sebe rozvoj, …. s inspirací: Baťa a Laloux. Věří, že samořízení umožňuje lidem více přirozené seberealizace, tím že si berou více odpovědností za výsledky a více spoluodpovědnosti za vytváření prostředí důvěry. Proto také vstoupil a mapuje nová území rozvoje evolučního prostředí ve zdravotnictví, školách, neziskových organizacích a průmyslu. Často formou facilitace provází lidí, týmy a organizace spolupráci založenou na smysluplném samořízení a celistvou, důvěru formující, respektující komunikací.
Je pragmatik a důvěřuje rozvoji dle skutečných a vědomých potřeb
Je idealista a důvěřuje lidem, že vždy dělají to nejlepší, co umí
Je aktivista a důvěřuje v životaschopnost sebeřízení.
Více na treninkvilim
Jozef Kokoška
Lektor, mentor, konzultant a kouč v oblasti talentů i řízení a vedení změny, certifikovaný jako Gallup®-Certified Strengths Coach. Mentoroval více než 900 lidí z různých sfér a ze 16 různých zemí. Má 30 let různých byznys zkušeností až po úroveň generálního ředitele divize kontinuálního rozvoje a strategických programů ve firmě Accenture a také v oblastech: řízení velké firmy, řízení změn, strategické plánování, bankovnictví, re-inženýring procesů, finanční řízení, management na základě klíčových ukazatelů výkonnosti, designérské myšlení (Design Thinking) a implementace velkých IT projektů. Josef je zakladatelem a CEO platformy Use Your Talents, která je výhradním certifikačním partnerem společnosti Gallup pro Slovensko a Českou republiku.
Vladimír Maslák
Kněz Banskobystrické diecézy, vede občanské sdružení Dobrý Pastier v Kláštore pod Znievom. Na kněze byl vysvěcený 19. června 1999 v Martině. Jeho životním posláním je pomáhat slabším a odstrčeným, osobám bez úcty k sobě, k životu, k druhým. Otec Vladimír Maslák se nevyhýbá žádné práci, od těžké manuální až po duchovní službu.
Drahomíra Pavelková
Pracuje na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, její pedagogická a výzkumná činnost je zaměřena na oblast řízení výkonnosti podniků, síťování a klastrů. Je autorkou nebo spoluautorkou několika monografií, kapitol v knize a mnoha odborných článků. Absolvovala řadu odborných stáží v zahraničí. V průběhu svého působení na univerzitě zastávala řadu manažerských pozic jako prorektorka UTB, děkanka Fakulty managementu a ekonomiky a ředitelka Ústavu financí a účetnictví, kterou vykonává doposud. Spolupracuje s podnikatelskou praxí v rámci podnikového vzdělávání, poradenské činnosti, zpracování analýz hospodaření, řízení výkonnosti firem a benchmarkingu. Navazuje ve své práci a aktivitách na odkaz Baťů.
Radka Šušková
svoje podnikání začala v roce 1994 v oblasti cestovního ruchu a obchodu při studiu na vysoké škole. V roce 2008 založila New Dimension, s.r.o., poradenskou a vzdělávací firmu. V procesu nástupnictví předala veškeré řídící kompetence ve své firmě a v současné době se věnuje práci u klientů. Moderuje strategické workshopy ve velkých firmách, je mentorkou majitelům SME v oblasti budování manažerských týmů a nástupnictví. Od roku 2016 pracuje jako interim manažerka pro řízení krizí nebo rozvojových změn ve výrobních firmách i nemocnicích. Od roku 2017 pracuje jako expertka pro majitele SME v týmu Moravskoslezského inovačního centra. Má za sebou 29 let manažerské praxe v top managementu, 23 let praxe lektorky a koučky. Je moderátorkou konferencí, kulatých stolů a panelových diskusí na odborná témata a natáčí podcasty pro podnikatele.
V roce 2019 získala Ocenění za příkladnou partnerskou i osobní spolupráci při rozvoji MSK od SRMSK a časopisu Max Positiv. V roce 2024 získala Merkurovu medaili udělenou HK ČR.
Aleš Šlechta
Původním povoláním voják z povolání. Působil v různých pozicích nejprve jako zbrojíř, pyrotechnik a odstřelovač. Po skončení profesionální dráhy přijal pozici ve Zbrojovce Vsetín. Nyní již 26 let vede firmu GALVAMET ze Vsetína. Zabývá se tepelným zpracováním kovů se specializací na letecký, vojenský i civilní průmysl. Firma pod jeho vedením patří mezi největší v oboru a získala mnoho ocenění za strategii a řízení podniku. Jednou z nejvýznamnější poct je získání titulu TOP odpovědná firma.
Henrich Chomist
Vystudoval psychologii a tělesnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Mateje Bela. Více než 15 let působí jako trenér a školitel manažerských a obchodních dovedností v oblasti psychologického poradenství. Dlouhodobě spolupracuje s IPA Slovensko jako lektor a kouč osobního rozvoje.
Miroslav Marek
Miroslav Marek má více než dvacetpět let zkušeností s implementací štíhlých výrobních systémů a rozvojem týmové práce v předních světových firmách, jako jsou Siemens, Continental nebo DURA, kde působil na technických i manažerských pozicích. Specializval se na tvorbu a realizaci strategií založených na principech štíhlé výroby, budování efektivních výrobních systémů a zavádění týmové spolupráce.Je business partnerem ve společnosti New Dimension, kde působí jako poradce managementu v oblasti tvorby a řízení strategií, inovací a udržitelného růstu firem.
V současnosti se zaměřuje na oblast inovací a je spoluzakladatelem startupu EDIMA Solution, který vyvíjí a aplikuje inovační řešení využívající generativní AI v průmyslové praxi.
Peter Madzík
Působí jako výzkumný pracovník na Katedře managementu Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislavě a specializuje se na management kvality, digitalizaci a systematické řešení problémů. Věnuje se vzdělávací a poradenské činnosti pro průmyslové a veřejné organizace, kde vedl desítky projektů zaměřených na řešení problémů, aplikaci manažerských nástrojů, kreativní techniky a inovace. Je autorem knihy „Nástroje systematického řešení problémů“ a pravidelně publikuje výsledky své práce v zahraničních vědeckých časopisech.